Oryginalny prezent dla rodziców? Portret!

Co najmniej dwie okazje skłaniają dzieci do myślenia o wyjątkowym, niebanalnym i, co najważniejsze, WSPÓLNYM prezencie dla rodziców. Są to podziękowania dla rodziców podczas wesela oraz okrągła rocznica ślubu. Idealnym prezentem będzie tu ten, który przypomni im (i nam), że kiedyś, jako młodzi ludzie, zapałali do siebie uczuciem i postanowili pójść wspólną drogą.

1. Podziękowania dla rodziców

Oczywiście, kosze z kwiatami i słodyczami nie wychodzą z mody i nadal obowiązują jako weselny standard. Ale jako że część młodych par i dla siebie szuka niesztampowych rozwiązań weselnych, idą tym tropem dalej i również o rodzicach chcą pomyśleć chwilkę dłużej i z większym namysłem. Można podejść do problemu praktycznie i podarować rodzicom coś, co umili im chwile spędzone tylko we dwoje. Młodzi już sięgają po pomysły takie jak wykupienie wycieczki, wspólnego masażu, romantycznego weekendu czy kolacji we dwoje.

Niektórzy zamiast myślenia o przyszłości, wybierają jednak trop sentymentalny i sięgają wstecz. Co mogłoby rodziców naprawdę wzruszyć i ucieszyć? Ponieważ wiadomo, że na weselach obok szampana powinny polać się także łzy, wszelkie ich wyciskacze są w cenie. A to specjalnie napisany dla nich wiersz, a to film, który uwieczni komentarze rodziny i znajomych lub zaprezentuje światu stare, wyciągnięte z zakurzonego pudła spod łóżka zdjęcia. Taka podróż sentymentalna na weselnym forum nieuchronnie zakończy się salwą śmiechu i ronieniem morza łez.

Można spokojnie pójść więc dalej i postarać się połączyć sentymentalne z praktycznym. I tu na scenę wkracza portret – coś, co uwieczni ich chwile razem, ale i zawiśnie, na zawsze przyozdabiając domową ścianę, a kolejnym pokoleniom służąc jako rodowa pamiątka. Wspaniałym pomysłem będzie sprezentowanie rodzicom w ramach podziękowań ich własnego portretu ślubnego, którego nigdy nie mieli. Wiadomo, jakość materiałów fotograficznych sprzed lat pozostawia wiele do życzenia i nie gwarantuje zdjęciom długowieczności, ale namalowany na ich podstawie portret to już co innego. Przypomni, odświeży i powiększy małe niewyraźne fotografie, a wraz z nimi przywróci niepowtarzalny klimat tamtych czasów, na który składały fryzury, dodatki i niewymuszone uśmiechy państwa młodych.

2. Prezent na rocznicę ślubu

20-ta, 25-ta, 30-ta, 40-ta… Każda daje powody do dumy i radości, przywołuje masę wspomnień z czasów gorszych i lepszych. Przypomina, że trzeba się cieszyć sobą i wspólnymi chwilami, tymi, które były i tymi, które nadejdą. Ponieważ czas razem to właśnie to, co partnerzy mają dla siebie najcenniejszego, często skłaniamy się ku temu, by go im jakoś z takiej okazji umilić czy uatrakcyjnić. Wysyłamy do SPA bądź na weekend nad jeziorem – dla każdego to, co lubi. Jedni będą zachwyceni takim prezentem, inni – przezorni domatorzy – może ciut mniej. A bo to akurat dopadnie choroba, bo jest praca lub wizyta u dentysty… Rodzice to jednak najczęściej zaprawieni w bojach pragmatycy, którzy najlepiej czują się… we własnych kapciach :).

Dla praktycznych jest też opcja nowoczesnych sprzętów domowych, ułatwiających życie gadżetów, luksusowych artykułów gospodarstwa domowego, które mama czy teściowa zawsze chciała mieć, ale jakoś szkoda było pieniędzy. Prezent z pewnością trafiony, o ile dokładnie zna się potrzeby obdarowywanych. Zawsze istnieje jednak ryzyko, że którejś z połówek przypadnie do gustu bardziej niż drugiej i tak naprawdę sprawimy radość tylko jej lub jemu. Poza tym, co tu ukrywać, prezent to mało osobisty…

I tu znów pojawia się pomysł portretu. Powisi i pocieszy oko (a nawet czworo!) dłużej niż jeden weekend, co dla wielu jest argumentem nie do odrzucenia. Jeśli rodzina nie dysponuje odpowiednim zdjęciem ślubnym lub rodzice zmienili się z upływem czasu nie do poznania, zawsze może to być portret z bardziej aktualnej fotografii. Najważniejsze to to, by modele prezentowali się na nim tak, jak sami chcieliby się widzieć i być zapamiętanymi przez potomnych: uśmiechnięci, objęci, zadowoleni z życia i z tego, że wciąż są razem. W natłoku codziennych spraw mogą o tym nie myśleć i nie pamiętać, więc wiszący na ścianie obraz będzie idealnym przypomnieniem tego, co najważniejsze.